1
Czym jest IWP?
Kierunek Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego obejmuje dwa obszary kształcenia: nauki techniczne i sztuk w dziedzinie sztuk plastycznych…
2
Jak się dostać?
Wskaźnik rekrutacyjny dla kandydatów, którzy zdawali egzamin maturalny, ustala się według wzoru: W = E + P albo 2R
3
Egzamin wstępny
Egzamin wstępny składa się z dwóch części – egzaminu praktycznego oraz przeglądu teczki…
4
Przydatne linki
Serwis rekrutacyjny PK, portal przyszłych studentów, Plany studiów i sylabusy dla kierunków prowadzonych przez Politechnikę Krakowską
Czym jest IWP?
Kierunek Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego obejmuje dwa obszary kształcenia: nauki techniczne i sztukę w dziedzinie sztuk plastycznych. Jest prowadzony przez wysoko wykwalifikowaną kadrę posiadającą kompetencje nauk technicznych (pracownicy Politechniki Krakowskiej) oraz w zakresie sztuki (pracownicy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie). Studia przygotowują do wykonywania zawodu inżyniera-projektanta w zakresie specjalności Inżyniera Wzornictwa Przemysłowego. W ramach tej specjalności zaproponowano wiele przedmiotów wybieralnych w ramach dwóch bloków profilujących dyplom:
– Projektowanie produktu
– Projektowanie środków transportu
Absolwenci kierunku uzyskują kwalifikacje przydatne do pracy w działach projektowych przedsiębiorstw, biurach projektowych, na stanowiskach związanych z ulepszaniem wyrobów, tworzeniem wyrobów innowacyjnych jak również inną działalność twórczą. Możliwości zatrudnienia obejmują duże przedsiębiorstwa i koncerny branży motoryzacyjnej, mechanicznej, AGD oraz pokrewnych.
Studenci kierunku IWP mają możliwość kontaktu ze specjalistami zarówno z zakresu inżynierii mechanicznej, jak również wzornictwa przemysłowego. W zakresie przedmiotów kierunkowych położono nacisk na równowagę między przedmiotami z obszaru nauk technicznych i sztuk plastycznych – w programie studiów przedmioty dla obu tych obszarów występują w podobnej liczbie godzin. Absolwent będzie miał wiedzę, umiejętności i kompetencje pozwalające na zaprojektowanie produktu zgodnie z zadaną specyfikacją techniczną oraz wymaganiami dotyczącymi ergonomii i estetyki, a ponadto program studiów stawia na pracę w multidyscyplinarnych zespołach projektowych.
Jak się dostać?
Wskaźnik rekrutacyjny dla kandydatów, którzy zdawali egzamin maturalny ustala się według wzoru:
W = E + P albo 2R
Gdzie:
P i R = wynik procentowy podany na świadectwie dojrzałości, uzyskany w części pisemnej egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym (matematyka) lub rozszerzonym (matematyk, fizyka i astronomia, fizyka lub matematyka);
E = wynik z egzaminu wstępnego z predyspozycji plastycznych i technicznych, przebiegającego w dwóch etapach. Warunkiem przejścia do drugiego etapu rekrutacji jest uzyskanie min. 40 punktów z egzaminu wstępnego, z czego minimalnie 20 punktów z każdej jego części.
Egzamin wstępny/portfolio
Egzamin wstępny na kierunek Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego składa się z dwóch części:
Część I – egzamin praktyczny: dwa zadania; celem jest sprawdzenie zdolności plastycznych/technicznych kandydata.
Część II – przegląd teczki: kandydat przedstawia portfolio. Obie części egzaminu punktowane są od 0 do 50 punktów. Maksymalna punktacja łączna wynosi 100 punktów.
Portfolio powinno zawierać własne prace w formacie A4 w postaci rysunków, szkiców, reprodukcji bądź fotografii. Ma składać się z 20 kart, z których:
* karta 1 powinna zawierać informacje o kandydacie;
* karty 2-10 – prezentacja prac własnych (prace plastyczne, obrazy, fotografie – w tym fotografir prac takich jak rzeźby, makiety itp.);
* karty 11-20 – projekty, pomysły, koncepcje przedmiotów użytkowych etc.
Na każdej z kart nie może znajdować się podpis autora bądź inny sposób oznaczenia (różne formy znaku wodnego etc.), a ponadto karta 1 nie może być trwale połączona z pozostałymi kartami.
Przydatne linki
Polityka prywatności · Pliki Cookies
Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego – Wydział Mechaniczny – Politechnika Krakowska
All Rights Reserved © 2018